Statistics

Standings

TeamMWTLGF-GAPTS
1.Storvreta540136-228
2.SSV Helsinki540138-148
3.Vitkovice531126-197
4.Wiler-Ersigen421129-185
5.Tunet IBK520323-314
6.RTU/Inspecta410325-342
7.SK Augur410322-362
8.Team Arhus400411-360

Scoring leaders

PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Mikael JarviSSV Helsinki565110
2.Henrik StenbergStorvreta565112
3.Mika KohonenStorvreta564100
4.Milan TomasikVitkovice537104
5.Juho JarvinenSSV Helsinki58192
6.Ainars JuskevicsRTU/Inspecta44590
7.Runar SnellingenTunet IBK55380
8.Andro SoberSK Augur45386
9.Hannes OhmanStorvreta54482
10.Patrick GundersenTunet IBK53580
11.Lukas HrubyVitkovice52680
12.Christoph HofbauerWiler-Ersigen45270
13.Andrejs CvetkovsRTU/Inspecta45272
14.Fredrik HoltzStorvreta54374
15.Adrian ZimmermannWiler-Ersigen43470
16.Tero TiituSSV Helsinki53470
17.Ole Mossin OlesenTunet IBK53472
18.Henrik QuistWiler-Ersigen43474
19.Jan JelinekVitkovice53474
20.Atis BlindsRTU/Inspecta425714
21.Kristians LisovskisRTU/Inspecta46062
22.Kaspar SchmockerWiler-Ersigen44260
23.Vit HrubyVitkovice53360
24.Mikael LaxSSV Helsinki53362
25.Dave WittwerWiler-Ersigen43364
26.Harri ForstenSSV Helsinki22460
27.Victor AnderssonStorvreta52460
28.Trond Karl RingwallTunet IBK51566
29.Kim JohanssonStorvreta55050
30.Radim PolasekVitkovice54150
31.Oskar SalmSK Augur44152
32.Andres AamiseppSK Augur43250
33.Martin TokosVitkovice53254
34.Jani KarhulahtiSK Augur42350
35.Ola SaetrangTunet IBK52352
36.Rein KiviSSV Helsinki54040
37.Johan AhlbergTeam Arhus44042
38.Simon BichselWiler-Ersigen43140
39.Matthias HofbauerWiler-Ersigen42240
40.Janne SjamsiSK Augur42242
41.Pasi HalonenSSV Helsinki51340
42.Michael ZurcherWiler-Ersigen41342
43.Markus HuhtimoSSV Helsinki51344
44.Jesper BerggrenStorvreta50440
45.Joachim SolvangTunet IBK53030
46.Aaron FagerholmSSV Helsinki53034
47.Lasse RolighedTeam Arhus42130
48.Petri HalonenSSV Helsinki52130
49.Rainer KomiSK Augur42130
50.Jakob DrewsStorvreta52130
51.Anders KristensenTeam Arhus42132
52.Joel KanebjorkStorvreta52134
53.Ivo PreissRTU/Inspecta42134
54.Saku LehtiSSV Helsinki51230
55.Olivier HirschiWiler-Ersigen41230
56.Petri RaitalaSSV Helsinki51230
57.Edgars DzeguzeRTU/Inspecta41230
58.Timo ToivonenSSV Helsinki51232
59.Stefan ZyszczakTeam Arhus40330
60.Mikko HeiniläSK Augur40330
61.Toms RutkisRTU/Inspecta40334
62.Jiri JuhanakVitkovice52020
63.Uno KraamSK Augur32020
64.Gustaf BäckströmStorvreta52020
65.Lauris VidzisRTU/Inspecta42020
66.Linus Kenny SvenssonTunet IBK42020
67.Patrik SuchanekVitkovice52026
68.Petr KolosVitkovice51120
69.Oskars BalodisRTU/Inspecta41120
70.Joel KrahenbuhlWiler-Ersigen41120
71.Niklas StrömstenSSV Helsinki51120
72.Philipp FankhauserWiler-Ersigen41120
73.Karel TopekVitkovice51122
74.Jonas SchneebergerWiler-Ersigen41122
75.Jirí MojzísekVitkovice51124
76.Thomas RognlienTunet IBK511211
77.Henrik EngelsenTeam Arhus411218
78.Teemu PiispanenSSV Helsinki50220
79.Patrik JanssonStorvreta50220
80.Argo KunglaSK Augur40222
81.Morten MolbyTeam Arhus40224
82.Panu MajuriSK Augur31010
83.Dmitri SevoldajevSK Augur41010
84.Morten LarsenTeam Arhus41010
85.Peter SvenssonStorvreta51010
86.Eetu SirkkaSSV Helsinki51010
87.Niklas WinrothStorvreta51010
88.Oskars FirmanisRTU/Inspecta41010
89.Josef SamuelssonStorvreta51010
90.Christoffer PahleTeam Arhus41010
91.Oldrich SovaVitkovice51012
92.Fabio MuttiWiler-Ersigen41012
93.Jonas GoldsteinTunet IBK51012
94.Michael AasTunet IBK51014
95.Martin GulbrandsenTunet IBK51018
96.Martin Hald NissenTeam Arhus40110
97.Kristjan ValkSK Augur10110
98.Maris ZicmanisRTU/Inspecta40110
99.Mattias SamuelssonStorvreta50110
100.Kare WesterlundSSV Helsinki50110
101.Normunds RamsRTU/Inspecta40110
102.Christoffer KykTeam Arhus40110
103.Michael FluryWiler-Ersigen40110
104.Joonas KuitunenSSV Helsinki50112
105.Joakim OlssonStorvreta50112
106.Oskars KirkilsRTU/Inspecta40112
107.Rajesh Jesper Lillebaek HolménTeam Arhus40002
108.Michael GarnierWiler-Ersigen40002
109.Lars Harald EideTunet IBK50002
110.Kristjan KuuseSK Augur40002
111.Jorgen HaalandTunet IBK50002
112.Remars VikanisRTU/Inspecta40002
113.Staffan JacobsonStorvreta50002
114.Rihards FirmanisRTU/Inspecta40006
 

Match schedule

05.10. 11:00 Group A: Team Arhus - Tunet IBK3-7
05.10. 14:00 Group B: Vitkovice - SK Augur8-3
05.10. 17:00 Group B: Wiler-Ersigen - Storvreta4-5
05.10. 20:00 Group A: SSV Helsinki - RTU/Inspecta10-2
06.10. 11:00 Group B: Storvreta - SK Augur15-5
06.10. 14:00 Group B: Wiler-Ersigen - Vitkovice2-2
06.10. 17:00 Group A: SSV Helsinki - Team Arhus7-2
06.10. 20:00 Group A: RTU/Inspecta - Tunet IBK4-8
07.10. 11:00 Group B: Storvreta - Vitkovice6-7
07.10. 14:00 Group B: SK Augur - Wiler-Ersigen4-10
07.10. 17:00 Group A: RTU/Inspecta - Team Arhus12-3
07.10. 20:00 Group A: Tunet IBK - SSV Helsinki3-7
08.10. 13:00 7th place: SK Augur - Team Arhus10-3
08.10. 17:00 Semi-final 1: SSV Helsinki - Storvreta3-4
08.10. 19:00 5th place: RTU/Inspecta - Wiler-Ersigen7-13
08.10. 20:00 Semi-final 2: Vitkovice - Tunet IBK6-2
09.10. 12:00 Bronze game: Tunet IBK - SSV Helsinki3-11
09.10. 18:00 Final: Vitkovice - Storvreta3-6

Goalkeeper statistics

PlayerTeamMSG%
1.Lauris LeitisRTU/Inspecta410100.00
2.Henri ToivoniemiSSV Helsinki5771088.50
3.Roman CiompaVitkovice533586.84
4.Pascal HaabWiler-Ersigen434685.00
5.Marcel SuchanekVitkovice5741484.09
6.Christoffer Uggla AxelssonTunet IBK5621382.66
7.Viktor KlintstenStorvreta5461082.14
8.Jesse JohnssonSSV Helsinki518481.81
9.Arne Bo Christer RonnmarkTunet IBK5781881.25
10.Andis BlindsRTU/Inspecta41333479.64
11.Jani ParviainenSK Augur4571678.08
12.Ivo LepikSK Augur4602075.00
13.Daniel StreitWiler-Ersigen4311272.09
14.Ole Henrik HansenTeam Arhus315671.42
15.Albin EngholmStorvreta5281270.00
16.Preben PoulsenTeam Arhus4633067.74