Statistics

Standings

TeamMWTLGF-GAPTS
1.SSV Helsinki550038-910
2.Tapanilan Erä540135-188
3.Wiler-Ersigen530233-146
4.Vitkovice420218-144
5.Lekrings520315-324
6.Rodovre FC41038-192
7.Jogeva410312-342
8.Winner QF100000-00
9.UHC Weissenfels400410-290

Scoring leaders

PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Santtu MannerSSV Helsinki5114150
2.Matthias HofbauerWiler-Ersigen584120
3.Jani HeleniusTapanilan Erä573102
4.Christoph HofbauerWiler-Ersigen528100
5.Lauri KapanenTapanilan Erä57180
6.Mattias WallgrenWiler-Ersigen54482
7.Mikael JarviSSV Helsinki51780
8.Patrik SuchanekVitkovice40880
9.Mikael LaxSSV Helsinki54370
10.Tommi AroTapanilan Erä54372
11.Thomas HandlerUHC Weissenfels46060
12.Juho JarvinenSSV Helsinki55162
13.Jaakko RissanenTapanilan Erä54260
14.Andris MalkavsLekrings53362
15.Jani KukkolaTapanilan Erä43364
16.Kari-Matti RatsulaSSV Helsinki52460
17.Martins RajeckisLekrings52460
18.Sami LehtinenTapanilan Erä51560
19.Pasi LaitilaTapanilan Erä41560
20.Claus NissenRodovre FC45054
21.Pavel SemenovJogeva44150
22.Toms RismanisLekrings54150
23.Milan TomasikVitkovice44152
24.Harri ForstenSSV Helsinki53250
25.Roger Gerber (82)Wiler-Ersigen52352
26.Lauri LehtonenTapanilan Erä51450
27.Martin BrucknerUHC Weissenfels40552
28.Michael FluryWiler-Ersigen53142
29.Jonas SchneebergerWiler-Ersigen53142
30.Mikko ReunaUHC Weissenfels41340
31.Pavel BrusVitkovice41340
32.Rein KiviSSV Helsinki51342
33.Nikolai RoopJogeva41342
34.Kimmo KinnunenSSV Helsinki51342
35.Martin TokosVitkovice43030
36.Ilkka MäkipääWiler-Ersigen53032
37.Tuomas MustakallioVitkovice42130
38.Sebastian Fager-PintiläSSV Helsinki52130
39.Lari PoskipartaSSV Helsinki52130
40.Janis FreivaldsLekrings52130
41.Martin KarisJogeva42132
42.Petr KolosVitkovice42132
43.Patrick MendelinWiler-Ersigen52132
44.Dave WittwerWiler-Ersigen52132
45.Aki KoskinenUHC Weissenfels421314
46.Simon RiihelaTapanilan Erä51230
47.Saku LehtiSSV Helsinki51230
48.Markus HuhtimoTapanilan Erä51230
49.Joel KrahenbuhlWiler-Ersigen51230
50.Teemu PiispanenSSV Helsinki50330
51.Michael ZurcherWiler-Ersigen50332
52.Valery MaslovJogeva42020
53.Henri LehtonenTapanilan Erä52020
54.Michael MathiasenRodovre FC32020
55.Turkka LehtinenVitkovice42020
56.Tom StrömstenTapanilan Erä52022
57.Lukas HrubyVitkovice42022
58.Eduard HännikäinenSSV Helsinki52022
59.Jukka KinnunenSSV Helsinki51120
60.Karel TopekVitkovice41120
61.Jussi KosolaTapanilan Erä41120
62.Timo ToivonenSSV Helsinki51120
63.Fabio MuttiWiler-Ersigen51120
64.Matiss KliginsLekrings51122
65.Martins JarohovicsLekrings51124
66.Daniel LundRodovre FC40220
67.Joni LiikanenTapanilan Erä50220
68.Tanel SoidlaJogeva40222
69.Philipp FankhauserWiler-Ersigen51010
70.Aaron FagerholmSSV Helsinki51010
71.Sebastian BernieckUHC Weissenfels41010
72.Jiri JuhanakVitkovice41010
73.Olivier HirschiWiler-Ersigen51010
74.Ilmar NiitovJogeva41012
75.Margus GussJogeva41012
76.Marko KrogsgaardRodovre FC41012
77.Aleksandrs AbramovsLekrings51019
78.Claes OlsenRodovre FC30110
79.Andris RajeckisLekrings50110
80.Alari PagiJogeva40110
81.Martin ErichsenRodovre FC40110
82.Thomas BieberWiler-Ersigen50110
83.Patrik JaneckaVitkovice40110
84.Kaido IngverJogeva40110
85.Ivo PreissLekrings50110
86.Jacob Manniche AndersenRodovre FC40110
87.Reto BalmerWiler-Ersigen50112
88.Otto MoilanenTapanilan Erä40112
89.Carsten BjerregaardRodovre FC40112
90.Jiri TikkanenTapanilan Erä50112
91.Peter ScheibelRodovre FC40114
92.Daniel StreitWiler-Ersigen50002
93.Jan JelinekVitkovice40002
94.Martin BlankeUHC Weissenfels40002
95.Robert BrücknerUHC Weissenfels40002
96.Pavel JankularVitkovice40002
97.Otto SklenovskyVitkovice40002
98.Zdenek ZakVitkovice40002
99.Raul KiviJogeva40002
100.Artis MalkavsLekrings50004
101.Gints BertulisLekrings50006
102.Andis LevitisLekrings50006
103.Martins ZicmanisLekrings50006
104.Martins DruvkalnsLekrings500011
105.Kenneth ThomasenRodovre FC400013
 

Match schedule

14.10. 17:00 Group A: Rodovre FC - UHC Weissenfels5-3
14.10. 20:00 Group A: Lekrings - SSV Helsinki0-6
14.10. 14:00 Group B: Vitkovice - Tapanilan Erä1-6
14.10. 11:00 Group B: Jogeva - Wiler-Ersigen1-10
15.10. 14:00 Group B: Wiler-Ersigen - Tapanilan Erä5-6
15.10. 11:00 Group B: Jogeva - Vitkovice4-12
15.10. 20:00 Group A: UHC Weissenfels - SSV Helsinki2-14
15.10. 17:00 Group A: Rodovre FC - Lekrings2-4
16.10. 20:00 Group A: SSV Helsinki - Rodovre FC7-1
16.10. 14:00 Group A: UHC Weissenfels - Lekrings2-5
16.10. 11:00 Group B: Tapanilan Erä - Jogeva9-2
16.10. 17:00 Group B: Wiler-Ersigen - Vitkovice4-0
17.10. 19:00 Semi-final 1: Tapanilan Erä - Lekrings9-4
17.10. 16:00 Semi-final 1: SSV Helsinki - Wiler-Ersigen5-1
17.10. 19:00 5th place: Rodovre FC - Vitkovice0-5
17.10. 13:00 7th place: Jogeva - UHC Weissenfels5-3
18.10. 09:00 Bronze game: Lekrings - Wiler-Ersigen2-13
18.10. 15:00 Final: Tapanilan Erä - SSV Helsinki5-6 ot.

Goalkeeper statistics

PlayerTeamMSG%
1.Pascal HaabWiler-Ersigen530390.90
2.Toni LötjönenSSV Helsinki56185.71
3.Henri ToivoniemiSSV Helsinki542884.00
4.Mike Trolle WedeRodovre FC4591381.94
5.Claes OlsenRodovre FC322678.57
6.Guntis BundzenieksLekrings5802377.66
7.Jani NaumanenTapanilan Erä5541677.14
8.Daniel StreitWiler-Ersigen5361176.59
9.Marcel SuchanekVitkovice4321076.19
10.Roman CiompaVitkovice410471.42
11.Juha KulmalaTapanilan Erä55271.42
12.Tonis VahiJogeva4371571.15
13.Ervins ApinisLekrings522970.96
14.Tobias KostlerUHC Weissenfels4351570.00
15.Eric VogelUHC Weissenfels4241463.15
16.Rainer KaldeJogeva4311962.00