Statistics

Standings

TeamMWTLGF-GAPTS
1.AIK550026-1110
2.SSV Helsinki540133-198
3.Wiler-Ersigen530229-226
4.Warberg IC520331-274
5.Tapanilan Erä420219-194
6.Tatran410320-152
7.Sarpsborg IBK410317-332
8.Latvijas Avize40045-340

Scoring leaders

PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Lassi VanttinenWiler-Ersigen575120
2.Roger Gerber (82)Wiler-Ersigen565112
3.Mikael JarviSSV Helsinki57294
4.Patrick MendelinWiler-Ersigen56390
5.Martin EmanuelssonWarberg IC53690
6.Tero TiituSSV Helsinki56282
7.Niklas JihdeAIK46282
8.Karl-Johan IraeusAIK53582
9.Harri ForstenSSV Helsinki53582
10.Santtu MannerSSV Helsinki55270
11.Jani HeleniusTapanilan Erä45270
12.Martin RichterTatran44370
13.Juha KivilehtoSSV Helsinki51670
14.Simon NilssonWarberg IC56060
15.Juho JarvinenSSV Helsinki55160
16.Christian KjellmanWarberg IC53360
17.Fredrik DjurlingAIK43360
18.Jaakko RissanenTapanilan Erä43362
19.Joel KrahenbuhlWiler-Ersigen50660
20.Klas NordinSarpsborg IBK45050
21.Magnus SvenssonWarberg IC54150
22.Benny VestinSarpsborg IBK44150
23.Kari-Matti RatsulaSSV Helsinki53250
24.Michal JedlickaTatran43252
25.Lauri KapanenTapanilan Erä43254
26.Mattias HasselströmWarberg IC52352
27.Olle ThorsellWiler-Ersigen51450
28.Pasi LaitilaTapanilan Erä41454
29.Timo ToivonenSSV Helsinki40550
30.Kim NilssonAIK53140
31.Simon BichselWiler-Ersigen53140
32.Milan FridrichTatran43140
33.Magnus DanielssonWarberg IC53142
34.Milan GarcarTatran42240
35.Jim CanerstamWarberg IC52242
36.Tom StrömstenTapanilan Erä41340
37.Kimmo EskelinenWarberg IC413410
38.Jani KukkolaSSV Helsinki50442
39.Patrik EdgrenAIK52130
40.Ricard NormanAIK52130
41.Anders EngbergWarberg IC52130
42.Rein KiviTapanilan Erä42130
43.Niclas AnmarkAIK52130
44.Matej JendrisakTatran42130
45.Jan KarlssonSarpsborg IBK42130
46.Johan LarssonSarpsborg IBK42130
47.Tobias ZellerWiler-Ersigen52130
48.Johan Von der PahlenTatran42130
49.Kristian AntonsenSarpsborg IBK42132
50.Kristoffer KranbergAIK32132
51.Ketil KristiansenSarpsborg IBK42134
52.Tomas VavraTatran41230
53.Mats CarlssonAIK50330
54.Adrian ZimmermannWiler-Ersigen52020
55.Mats EngnellAIK52020
56.Joakim AnderssonWarberg IC52022
57.Janis AnisLatvijas Avize32022
58.Joakim HanssonWarberg IC51120
59.Jukka KinnunenSSV Helsinki51122
60.Mathias LarssonWarberg IC51122
61.Henrik JohanssonSarpsborg IBK40220
62.Ales HlavickaTatran40220
63.Daniel SchmidtAIK50222
64.Andrejs CvetkovsLatvijas Avize40224
65.Jon Esben SkaugSarpsborg IBK40226
66.Anders ÖstlingWarberg IC51010
67.Tomas SladkyWiler-Ersigen51010
68.Beat BergerWiler-Ersigen51010
69.Jussi KosolaTapanilan Erä41010
70.Matiss KliginsLatvijas Avize41010
71.Krisjanis ZepsLatvijas Avize41010
72.Peik SalminenSSV Helsinki51010
73.Juhana SärkeläTapanilan Erä41010
74.Jarkko LappalainenSSV Helsinki51010
75.Lukas HorakTatran41012
76.Jan KlimesTatran41012
77.Alexander EgebrantAIK51012
78.Lauri LehtonenTapanilan Erä41012
79.Edgars DzeguzeLatvijas Avize41012
80.Henri LehtonenTapanilan Erä41014
81.Kimmo KinnunenSSV Helsinki50110
82.Jani NaumanenTapanilan Erä40110
83.Pekka AhonenTapanilan Erä40110
84.Remars VikanisLatvijas Avize40110
85.Joakim FribergWarberg IC50110
86.Jan OlsiakTatran40110
87.Thomas BieberWiler-Ersigen50110
88.Mattias WallgrenWiler-Ersigen50110
89.Peter FischerstromAIK40110
90.Sebastian Fager-PintiläSSV Helsinki50110
91.Ron SjöblomAIK50110
92.Jimmy PerssonWarberg IC50110
93.Sebastian MyrbäckAIK50110
94.Oscar LindengrenWarberg IC50112
95.Christer SotorpSarpsborg IBK40112
96.Daniel FalkWarberg IC50112
97.Jakub NohaTatran40112
98.Dave WittwerWiler-Ersigen50112
99.Joel LjungbergWarberg IC50114
100.Toms BriedisLatvijas Avize40116
101.Maris ZicmanisLatvijas Avize40002
102.Tormod HoydalSarpsborg IBK40002
103.Michael ZurcherWiler-Ersigen50002
104.Ole BodalSarpsborg IBK40002
105.Fabio MuttiWiler-Ersigen50002
106.Henrik ErikssonSarpsborg IBK40002
107.Anssi PärssinenTapanilan Erä40002
108.Karlis DarznieksLatvijas Avize40004
109.Dušan PřívaraTatran40004
110.Jurijs IvenkovsLatvijas Avize40004
111.Ainars AnisLatvijas Avize30005
112.Morten OlsenSarpsborg IBK40005
113.Ole Petter SotorpSarpsborg IBK40006
 

Match schedule

08.10. 10:30 Group A: Latvijas Avize - Tatran0-8
08.10. 19:00 Group A: Wiler-Ersigen - AIK3-6
08.10. 16:30 Group B: SSV Helsinki - Tapanilan Erä8-2
08.10. 13:30 Group B: Sarpsborg IBK - Warberg IC5-14
09.10. 16:30 Group B: Warberg IC - Tapanilan Erä4-3
09.10. 10:30 Group B: Sarpsborg IBK - SSV Helsinki2-7
09.10. 19:30 Group A: Wiler-Ersigen - Latvijas Avize13-2
09.10. 13:30 Group A: AIK - Tatran4-3
10.10. 19:30 Group A: Tatran - Wiler-Ersigen5-6
10.10. 13:29 Group A: AIK - Latvijas Avize6-0
10.10. 10:30 Group B: Tapanilan Erä - Sarpsborg IBK9-3
10.10. 16:30 Group B: Warberg IC - SSV Helsinki4-7
11.10. 13:30 Semi-final 1: SSV Helsinki - Wiler-Ersigen4-5 ot.
11.10. 19:30 Semi-final 1: AIK - Warberg IC5-3
11.10. 10:30 7th place: Sarpsborg IBK - Latvijas Avize7-3
11.10. 16:00 5th place: Tatran - Tapanilan Erä4-5 ot.
12.10. 09:00 Bronze game: SSV Helsinki - Warberg IC7-6
12.10. 15:00 Final: Wiler-Ersigen - AIK2-5

Goalkeeper statistics

PlayerTeamMSG%
1.Per SvedinWarberg IC5050.00
2.Tomas NasholmSarpsborg IBK40140.00
3.Henri ToivoniemiSSV Helsinki5010.00
4.Jani NaumanenTapanilan Erä4030.00
5.Linus BlomkvistAIK5030.00
6.Daniel StreitWiler-Ersigen5060.00