Statistics

Standings

TeamMWTLGF-GAPTS
1.SWE M550031-910
2.FIN M531126-117
3.SUI M530223-186
4.NOR M421113-155
5.CZE M411211-113
6.DEN M51138-163
7.LAT M410311-182
8.RUS M40046-310

Scoring leaders

PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Tero KarppanenFIN M56390
2.Martin OlofssonSWE M55490
3.Anders HellgardSWE M53690
4.Magnus AugustssonSWE M55380
5.Daniel TelliSUI M54484
6.Jonathan KronstrandSWE M53580
7.Mikael JarviFIN M55272
8.Jaakko HintikkaFIN M54370
9.Radim CepekCZE M44374
10.Willy FauskangerNOR M45160
11.Mika KohonenFIN M53360
12.Juho SeppalaFIN M42460
13.Andreas HedlundSWE M55050
14.Johannes GustafssonSWE M53250
15.Adrian CapattSUI M53252
16.Thomas EngelSUI M52240
17.Anders OstmarkNOR M42240
18.Michael OstlundSWE M52240
19.Reto WeberSUI M52244
20.Hannes OhmanFIN M51342
21.Per SvenssonSWE M50440
22.Andreas BraggerSUI M32130
23.Artis MalkavsLAT M42130
24.Tomas TrnavskyCZE M42132
25.Rolf KernSUI M52132
26.Vladimir FuchsCZE M42132
27.Yury UsoltsevRUS M42132
28.Michael AndersenDEN M52134
29.Kenneth BorkDEN M51230
30.Markus KochSUI M51230
31.Sergejs AleksandrovsLAT M41230
32.Johan DavidssonSWE M51230
33.Alexander ZavertyaevRUS M41234
34.Jari-Pekka LehtonenFIN M50330
35.Andri BoschSUI M50334
36.Alex MattSUI M52020
37.Janne TahkaFIN M52020
38.Kristians LisovskisLAT M42020
39.Kaspars LoginsLAT M42020
40.Maxim GavrilenkoRUS M42020
41.Kim HaagensenDEN M52022
42.Ueli ReinmannSUI M52022
43.Vesa PunkariFIN M42025
44.Rune MagnussenNOR M41120
45.Flurin BoschSUI M41120
46.Anton GansnerSUI M41120
47.Morten FinstadNOR M41120
48.Jarkko SaveniusFIN M51122
49.Jurijs IvenkovsLAT M41128
50.Joakim LarsenDEN M50220
51.Ondrej VasicekCZE M40220
52.Ainars JuskevicsLAT M40222
53.Ludek BenesCZE M41010
54.Kristian StrandeNOR M41010
55.Daniel FoltaCZE M41010
56.Joakim BackstromSWE M41010
57.Mats AgrenSWE M41010
58.Marius FinsrudNOR M31010
59.Per FladsethNOR M31010
60.Mikhail IvanovRUS M41010
61.Jonas ErikssonSWE M51010
62.Kasper SindtDEN M51010
63.Matthias OggSUI M51010
64.Mikael HolmerSWE M51010
65.Daniel BerardinoDEN M51012
66.Andre SveenNOR M41012
67.Andrejs CvetkovsLAT M41012
68.Gatis LusisLAT M41012
69.Martin KratochvilCZE M41012
70.Oskars StepinsLAT M41014
71.Anders JensenDEN M51016
72.Morten OlsenNOR M40110
73.Petri HuttunenFIN M40110
74.Ketil KronbergNOR M20110
75.Pierin MenzliSUI M40110
76.Alexander SorokinRUS M40110
77.Jiri JandacekCZE M40110
78.Daniel GrecmalCZE M40110
79.Matthias HofbauerSUI M40110
80.Raine LaineFIN M30110
81.Jarno HeiskanenFIN M50110
82.Geir NordsethNOR M40110
83.Jorgen LeaNOR M40110
84.Marcel KaltenbrunnerSUI M50110
85.Janis AnisLAT M40110
86.Henrik JensenDEN M30112
87.Lars JespersenDEN M50112
88.Erik RasmussenNOR M30112
89.Kaspars ZaulsLAT M40112
90.Jimmy GunnstedtSWE M40112
91.Teppo RantalaFIN M50112
92.Niklas JihdeSWE M50112
93.Nikolay KutischevRUS M40114
94.Michal RohelCZE M40114
95.Kim OlesenDEN M50002
96.Jacob OlofssonSWE M20002
97.Conny HarbolDEN M50002
98.Mikael GunnarzonSWE M50002
99.Jorgen MikkelsenNOR M30002
100.Havard PedersenNOR M40002
101.Gunars KlegersLAT M40002
102.Bengt JohansenNOR M20002
103.Igor BasalayRUS M40002
104.Juraj SadekCZE M40002
105.Anton KourkiavtsevRUS M40002
106.Pasi BerndtsonFIN M40002
107.Guntis BundzenieksLAT M40002
108.Juha-Matti SepponenFIN M40002
109.Jori IsomakiFIN M30002
110.Ralf HardeggerSUI M50002
111.Lars Erik SikkelandNOR M40002
112.Pavel CharnetzkiRUS M40002
113.Rene SvancerCZE M40002
114.Miroslav HanzlikCZE M40004
115.Janis JansonsLAT M30004
116.Paal StangNOR M40004
117.Janis BatarisLAT M40004
 

Match schedule

14.05. 17:30 Group A: SWE M - DEN M3-1
14.05. 17:30 Group A: NOR M - LAT M6-2
15.05. 20:00 Group B: SUI M - FIN M3-5
15.05. 17:30 Group B: CZE M - RUS M5-1
16.05. 20:00 Group B: FIN M - RUS M10-0
16.05. 17:30 Group B: SUI M - CZE M3-2
16.05. 20:00 Group A: SWE M - NOR M10-1
16.05. 17:30 Group A: DEN M - LAT M3-2
18.05. 20:00 Group A: NOR M - DEN M1-1
18.05. 17:30 Group A: LAT M - SWE M2-5
18.05. 17:30 Group B: RUS M - SUI M1-11
18.05. 20:00 Group B: CZE M - FIN M2-2
19.05. 20:00 5th place: NOR M - CZE M5-2
19.05. 17:00 7th place: RUS M - LAT M4-5
20.05. 13:30 Semi-final A: SWE M - SUI M8-2
20.05. 16:30 Semi-final B: FIN M - DEN M6-1
21.05. 12:30 Bronze game: SUI M - DEN M4-2
21.05. 15:30 Final: SWE M - FIN M5-3

Goalkeeper statistics

PlayerTeamMSG%
1.Jussi HeikkinenFIN M513192.85
2.Gints SkrastinsLAT M344589.79
3.Andreas OlssonSWE M117289.47
4.Marten BlixtSWE M455788.70
5.Espen NipeNOR M423388.46
6.Morten AndersenDEN M51211688.32
7.Reto RyffelSUI M522388.00
8.Tomas KafkaCZE M457887.69
9.Guntis BundzenieksLAT M4881387.12
10.Daniel GrecmalCZE M414382.35
11.Timo KetonenFIN M4451081.81
12.Mark WolfSUI M5661581.48
13.Nikolai GlebovRUS M4601580.00
14.Denis KudryavtsevRUS M4541677.14
15.Jorgen LeaNOR M4351274.46